پادکست بسازیم – قدم صفر

پادکست اتفاقیه که کم کم جای خوبی توی دل مردم پیدا میکنه و با همگانی شدن استفاده از تکنولوژی های به روز توی کشور های فارسی زبان روز به روز تعداد شنونده ها افزایش پیدا می کنه. با افزایش شنونده ها، سلیقه های متفاوت هم نمایان میشه. خیلی از ما طرفدار سبک خاصی از پادکست هستیم. اگر فکر میکنید موضوع جذابی وجود داره که هنوز به اون توجه نشده و یا اگر ایده جذابی توی ذهن‏تون هست و اگه علاقه دارید که به سازنده های پادکست بپیوندید، قدم به قدم با ما پیش بیاید. شاید روزی خود شما از بهترین پادکست ساز ها باشید!

قدم صفر: تیم متعهدی باشید

قبل از اینکه به این موضوع فکر کنید باید در نظر داشته باشید که برای ساخت یه پادکست کلی تلاش و ممارست لازمه. پادکست فقط به ضبط صدا خلاصه نمیشه. یا بهتره بگم پادکست هایی که به این صورت ساخته میشن، پادکست های خوبی از آب در نمیان. فرایند ساخت پادکست از گوش دادن به اون هیجان انگیز تره. اما قبل از هر چیزی به تعهد نیاز داره. سازنده پادکست باید زمان زیادی برای جستجوی موضوعات هدف خودش صرف کنه، متن گیرا، ضبط با کیفیت، بازخورد شنونده ها و ده ها عوامل دیگه رو در نظر داشته باشه تا اسم پادکست “خوب” رو به یدک بکشه.

زهی خیال باطل اگر فکر کنیم ساخت پادکست کار آسونیه! علاوه بر تمام دغدغه های ساخت، تداوم انتشار از مهم ترین فاکتور هاییه که یک پایگاه متکی به مردم برای احترام به شنونده هاش حتما باید رعایت کنه. پس انتشار هفتگی یا ماهانه -یا هر جور دیگه که لازم بود- رو غافل نباشید و اگر به دلیل مشغله کاری از پس این مهم بر نمیاید، فعلا از ساخت پادکست خودتون صرف نظر کنید. از قدیم گفتن هر کاری سختی های خودش رو داره، ولی اگر عشق به کار در میون باشه سختی ها هم شیرین میشه!

نکته خیلی مهم! انتظار درآمد از ساخت پادکست نداشته باشید. البته این غیر ممکن نیست که از این راه به ثروت نرسید، اما اگر هم تبلغ کننئهای نیت حمایت از پادکست ها رو داشته باشه، پادکستی مورد انتخاب هست که به اندازه کافی شنونده به خودش جذب کرده باشه. پس اگر ساخت پادکست رو با نیتی غیر از لذت بردن خودتون یا شنیده شدن صداتون دنبال می کنید، بدون جذب مخاطب در مسیر درستی حرکت نمیکنید.

در ادامه راه با قدم های بعدی با ما همراه باشید. توی این راه میتونید روی کمک پادکده هم حساب ویژه ای باز کنید. چطوری؟ میگیم بهتون 😉

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید